Notice: Constant DISALLOW_FILE_EDIT already defined in /home/berangekh/domains/berangeshohada.ir/public_html/wp-config.php on line 94 Notice: Constant DISALLOW_FILE_MODS already defined in /home/berangekh/domains/berangeshohada.ir/public_html/wp-config.php on line 95 کوروش کبیر و ذوالقرنین – پایگاه اطلاع‌رسانی استاد ماندگاری
کوروش کبیر و ذوالقرنین
پرسش و پاسخدسته بندی: اعتقادیکوروش کبیر و ذوالقرنین
محمدمهدی محمدی asked 1 سال ago

سلام بنده از شما تقاضای معرفی کتابی درباره کوروش داشتم شما کتاب ابوالکلام آزاد را معرفی کردید بنده هم مطالعه کردم
نتیجه گیری ایشان و تلاش بسیار ایشان در اثبات این بود که کوروش همان ذوالقرنین است اما شهید مطهری کوروش را به خلاف مولانا ابوالکلام آزاد(و پذیرش نظر مولانا ابوالکلام آزاد توسط علامه طباطبایی در تفسیر آیات سوره کهف ۱۰۲ پس از بررسی نظرات مختلف مورخین و نظرات) فردی خائن در انسانیت می دانند:
مقایسه میان کار ابراهیم و رسول اکرم و کار ملکه انگلستان و کوروش‏
شما مقایسه‌‏ای کنید میان کار ابراهیم و همچنین کار رسول اکرم از یک طرف و کار ملکه انگلستان و کوروش از طرف دیگر.
پیغمبر اکرم (ص) پس از فتح مکه، به‌عنوان آزادی عقیده بت‌ها را باقی نگذاشت، زیرا این بت‌ها سمبل اسارت فکری مردم‌‏اند.
صدها سال بود که فکر این مردم اسیر این بت‌های چوبی و فلزی بود که به خانه کعبه آویخته بودند. تمام این‌ها را در هم ریخت و واقعاً مردم را آزاد کرد.
حال شما این‌را مقایسه کنید با این که‏ ملکه انگلستان چند سال پیش در سفری که به هندوستان رفته بود وقتی که می‏‌خواست به تماشای یک بتخانه برود، مردم وقتی می‏‌خواستند داخل صحن آن بتخانه شوند کفش‌هایشان را می‏‌کندند، او هنوز به صحن نرسیده کفش‌هایش را به احترام کند و بعد، از همه‌ی آن بت‏‌پرست‌ها مؤدب‏‌تر در مقابل بت‌ها ایستاد!
یک عده هم گفتند: ببینید! ملت روشنفکر چقدر به عقاید مردم احترام می‏‌گزارد! نمی‏‌دانند که این نیرنگ استعمار است. استعمار می‏‌بیند که همین بت‌خانه است که هند را به زنجیر کشیده و رام استعمارگران کرده. این احترام به آزادی نیست، خدمت به استعمار است. ملت هند اگر از زیر بار این خرافات بیرون بیاید، باج به انگلیس‌‏ها نمی‏‌دهد.
یا در گذشته می‌‏گفتند ببینید کوروش چقدر مرد بزرگِ بزرگواری بوده! که وقتی به بابل رفت و آنجا را فتح کرد تمام بت‌خانه‌‏ها را محترم شمرد!
این کار از نظر یک فاتح که سیاست استعمارگری دارد و می‏‌خواهد مردم را بفریبد توجیه می‏‌شود ولی از نظر بشریت چطور؟ آیا خود جناب کوروش به آن بت‌ها اعتقاد داشت؟ نه! کوروش چه فکر می‌‏کرد؟ می‏‌گفت این اعتقاد، این مردم را بدبخت کرده یا نه؟ بله! ولی در عین حال دست به ترکیب آنها نزد، چرا؟ چون می‏‌خواست که آنها در زنجیر بمانند. این خیانت بود نه خدمت!
استاد شهید مطهری، مجموعه آثار، ج۲۴، ص۱۲۰-۱۲۳

استاد عزیز الآن بنده نظر کدارم را بپذیرم واقعا گیج شدم و دغدغه شده

1 Answers
مهدی عضو سایت answered 1 سال ago

سلام
در این نوع مسائل که اختلاف نظر هست و افرادی که با تاریخ آشنا هستند و صاحب نظر هستند به نتیجه نرسیدند، تصمیم گرفتن و انتخاب کردن نظر درست مقداری سخت به نظر می رسد.
بنده نظر شهید مطهری را تا حدودی ترجیح می دم