Notice: Constant DISALLOW_FILE_EDIT already defined in /home/berangekh/domains/berangeshohada.ir/public_html/wp-config.php on line 94 Notice: Constant DISALLOW_FILE_MODS already defined in /home/berangekh/domains/berangeshohada.ir/public_html/wp-config.php on line 95 یک پرسش- نیازمند پاسخ – پایگاه اطلاع‌رسانی استاد ماندگاری
یک پرسش- نیازمند پاسخ
پرسش و پاسخدسته بندی: اخلاقییک پرسش- نیازمند پاسخ
سرباز سایبری asked 1 سال ago

با عرض سلام و احترام    استاد فلسفه ریا چیه؟ بنده در گذشته یه انسان معمولی بودم یعنی نماز و روزه ام به جا بود اما اهل مستحبات نبودم اما الان تو سن ۲۲ سالگی خیلی چیزها برام فرق کرده، دوست دارم به خدا نزدیک تر بشم ، دوست دارم به مسجد برم ، دوست دارم پنجشنبه ها برم به مزار شهدا و…. اما از تمجید و تشویق متنفرم ، همیشه خودم رو محدود کردم به این دلیل که میترسم از این وضعیت  مثلا چندماهی هست عادت کردم پس از نماز زیارت عاشورا میخونم ، منزل خودمون اتاقم هست که  اونجا این کار رو میکنم اما بیرون یا جایی دیگه نمی دونم کجا مخفی بشم کسی نبینه که ریا نشه (البته یه نکته ای که وجود داره ، خانواده مذهبی دارم ، این کارم دلیل بر ترس از حرف های خانواده نیست ، دلیلش ریشه در ریا داره)   اگر ممکنه کمکم کنید.

1 Answers
مهدی عضو سایت answered 1 سال ago

باسلام؛
از این که می بینم یک جوان تا این اندازه به نکات اخلاقی اهمیت می دهد خوشحالم.
چیزی که مهم است و باید شما به آن توجه کنید این است که راه حل ریا در بسیاری از موارد ترک کردن کار خوب نیست. بلکه گاهی شیطان از این راه استفاده می کند تا انسان را از کار خوب به بهانه ریا شدن باز دارد.
پس راه حل چیست؟
راه حل این است که از خود ریا کمک بگیریم. ریا چیست؟ ریا این است که کاری را برای این که دیگران ببینند انجام دهیم. حال بیایید و برای خدا ریا کنید. یعنی فقط به این توجه کنید که خدا کار شما را ببیند.
مساله دیگر که باید به آن توجه کنید این است که کارهایی که انجام می دهید را چیزی ندانید که قابل نشان دادن و افتخار کردن باشد. اصلا این اعمال دست و پا شکسته چیزی نیست در برابر عبادت خالصانه و عارفانه بزرگان دین. آنها به عبادت هایشان ذره ای توجه نداشتند و چیزی نمی دانستند. حال من بیایم و عبادت های مختصرم را چیزی بدانم که بخواهد کسی ببیند یا نبیند؟!
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را شریک در ثواب عبادت هایتان کنید
من را هم از دعای خیر فراموش نکنید